קורס דיגיטל שנתי - נסיון חינם

ימים
שעות
דקות
שניות

רכיבי המכשיר החכם - מה נמצא בתוך הסמארטפון שלנו

הכירו את הסמארטפון שלכם – מהם רכיבי הסמארטפון החשובים וכיצד הם פועלים, מה כדאי להשאיר פועל ומה כדאי לכבות ועוד.

הקלטת השיעור:

* סיכום השיעור והסבר מילולי מופיע לאחר הסרטון

רכיבי המכשיר החכם

 1. מיקרופון – רכיב המאפשר לנהל שיחות, לבצע הקלטות, ולשלוט באופן קולי במכשיר. המיקרופון משתמש בממיר תנודות של גלי קול (שהם בעצם לחץ אוויר) למתח חשמלי.
  המיקרופון רגיש מספיק כך שאין צורך לקרב מידי את הפה למכשיר על מנת שישמעו אותנו.
  אין צורך לנקות את המיקרופון
  מיקומו בדר"כ בתחתית המכשיר
 2. מצלמה אחורית / קדמית – ישנן 2 מצלמות עיקריות (בטלפונים החדשים ישנן יותר מ-2 מצלמות). מצלמה אחורית – צילום של כל דבר אחר שהוא לא המצלם. האיכות של המצלמה האחורית טובה יותר מהמצלמה הקדמית, שנועדה לצילום עצמי ("סלפי"), בה בדרך כלל האיכות פחות טובה.
 3. חיישני אור  – משמשים לויסות כמות האור בהתאם לסביבה בה נמצאים. (יום, לילה ורמת התאורה.)
 4. חיישני קרבה (Proximity Sensor– משמשים להחשכת המסך בעת שיחה, כשמצמידים את הנייד לאוזן ולשליטה במכשיר, למשל לצורך השתקת הצלצול על ידי כיסוי המכשיר עם היד. החיישנים קובעים כמה קרוב הטלפון למיקום מסוים, כמו משטח כלשהו. החיישן יכול למשל לבטל באופן אוטומטי את תצוגת המסך ללא מגע פיזי. הדבר מונע ממכם בטעות לחיצה על הכפתורים כשהמסך פעיל. הוא גם שימושי בכדי לחסוך בחיי הסוללה.
 5. שירותי מיקום – אנטנת GPS – Global Position System – מערכת ניווט לוויינית, המאפשרת לדעת מה מיקום המכשיר, מה גובהו, ועוד.  האנטנה לא קשורה לאינטרנט, מחוברת לוויין. בזכות ה – GPS ניתן לקבוע את מיקום וגובהו של המכשיר. (בדיוק של מטרים בלבד). הGPS פועל גם אם אין אינטרנט, כך שאם יש לכם מפות על המכשיר ניתן להשתמש בו בחו"ל גם אם לא רכשתם חבילת אינטרנט לטלפון. האינטרנט מאפשר להוסיף התראות על פקקים בזמן אמת היכן ואם יש משטרה וכו'. ה-GPS משמש הרבה סוגים שונים של אפליקציות כמו אפליקציות מפות, אפליקציות מצלמה אפליקציות מדיה חברתית.
 6. WIFI  – טכנולוגיה להעברת נתונים באופן אלחוטי. (באמצעות גלי מיקרו). מקור השם וויפי – שלא כמו שחושבים בטעות, Wi-Fi אינו קיצור של Wireless Fidelity אלא זהו מונח שהומצא על ידי חברת שיווק לבקשתה של תעשיית הרשתות האלחוטיות שחיפשו מונח ידידותי למשתמש (במקום השם הרשמי שהוא – IEEE 802.11. ). WIFI – מאפשרת למכשירים אלקטרוניים להעביר נתונים באופן אלחוטי במרחב (Wireless LAN) באמצעות גלי מיקרו, טווח השידור מגיע עד עשרות מטרים.
  הWIFI מאפשר לטלפון לנוח ע"י משיכת נתונים ממקור קרוב (מאשר מהאנטנות הסלולריות הרחוקות שספרוסות ברחבי העיר) – זאת הסיבה שבגללה גיבויים של תמונות וסרטונים יבוצעו רק כאשר המכשיר מחובר לWIFI (דורש הרבה אינטרנט ויכול לתפוס את כל החבילה הסלולרית).
 7. בלוטות' – משמש לתקשורת אלחוטית בין מכשירים (טלפונים ניידים, מחשבים, כלי רכב, מדפסות, מקלדות ועכברים, שעונים חכמים, דיבוריות, אוזניות, מוצרי בית חכמים, ציוד ספורט, מתקני כושר וכדומה. Bluetooth היא תקשורת אלחוטית בין מכשירים אך לעומת WIFI טווח השידור הוא מטרים בודדים ואנרגיית השידור נמוכה מאוד. הפעולה ש-Bluetooth יוצר נקראת צימוד – שידוך בין 2 מכשירים שונים. אם אתם לא משתמשים בדיבורית או אין לכם רמקול ניתן ועדיף לכבות אותו על מנת לשמור על סוללת המכשיר.
 8. סלולר, 3G,4G,5G – קצב העברת נתונים.
 9. שעון
 10. מצפן 
 11. מאיץ (accelerometer) – משמש לספירת צעדים, זיהוי פעילויות ספורט, מהירות התנועה של המכשיר.
 12. מסך מגע
 13. חיישני טמפרטורה – למכשיר ולבטריה.
 14. רדיו (במכשירים מסוימים)
 15. NFC – יNear Field Communication – סוג של סורק רדיו, המשמש לזיהוי ורכישות בטוחות בעזרת המכשיר. ניתן להטעין באמצעותו רב קו. בNFC, התקשורת היא מטווח אפס. כיום התקן משמש לביצוע תשלומים, העברת נתונים (כגון קבצים, אנשי קשר, ותיאום הגדרות טכניות) בין מכשירים קרובים. כיום העולם התקדם וניתן לשלם בחנויות דרך המכשיר הסלולרי. בזכות התקשורת הקרובה של הNFC  התשלום מהמכשיר בטוח יותר כי לא ניתן לגנוב נתונים או כסף מהמכשיר מ"משיכת" הנתונים בעזרת מכשירים לגניבת נתונים מרחוק.
 16. חיישני אינפרה אדום – הופכים את המכשיר לשלט טלויזיה, מזגן וכו'
 17. חיישן לחות הוא מכשיר אלקטרוני המודד את הלחות בסביבתו וממיר את ממצאיו לאות חשמלי או סלולרי מתאים. לשקעי הטעינה החדשים יש את החיישן המזהה כניסה של לחות שמצטברת על השקע ומפסיקה את הטעינה על מנת לא לגרום למכשיר ליצור קצר בעקבות כניסה של נוזל לשקע הטעינה.
 18. חיישן טביעת אצבע – שולח גלים על קוליים אל המסך, ומתעד את ההחזרים ממנו (עובד כמו אולטרסאונד) כדי לבנות תמונה של טביעת האצבע שלכם גם דרך הזכוכית
 19. חיישן האינפרא אדום פועל על אורך גל קרינה מסויים. בעזרת קולטן האינפרא אדום לסמארטפון ניתן לשלוט בשליטה מלאה על מגוון רחב של מכשירים אלקטרונים: טלוויזיות,מצלמות דיגיטליות,מזגנים,מאווררים,מקרנים,מכשירי DVD ומוצרי אלקטרוניקה נוספים

אהבתם? עשו לנו 👍 בפייסבוק וקבלו הודעה על שידורים חיים שלנו בפייסבוק.

זהו לבינתיים ורצינו לומר גם כל הכבוד! אנחנו גאים בכם.

שיתוף בוואטסאפ
שיתוף בפייסבוק

אהבתם? מרוצים מהשירות?

פתיחת צ'ט
1
💬 איך אפשר לעזור?
פרטים ומידע על האקדמיה הדיגיטלית
שלום 👋
כיף שבאת לבקר!
יש מידע נוסף שנוכל לתת לך?