פרסומת

סיכום והקלטת מפגש - איך להישאר בטוחים בעולם מקוון

סיכום והקלטת מפגש עם מיי ברוקס-קמפלר, מומחית אבטחת מידע וסייבר בנושא בטיחות ברשת.

* הסבר מילולי מופיע לאחר הסרטונים
 * על מנת לראות את הסרטון במסך גדול, יש ללחוץ על המרובע המקווקו 
 בפינה התחתונה.

סיכום הנקודות העיקריות במפגש

מיי פתחה את המפגש על הסבר למה חשוב לנו לאמץ הרגלי שימוש בטוחים ברשת. היא סיפרה על דוגמאות ומקרים בהם משתמשים נפלו קורבן להונאות או לסחיטות.
לאחר מכן, הרחיבה מיי על הנדסה חברתית – שמשמשת ככלי לפורצים והאקרים (מומחי פריצה ברשת) על מנת לגנוב או להשתמש בפרטים שלנו. בעזרת הנדסה חברתית, ניתן במקרים רבים לגרום לנו לעשות משהו שאנחנו לא אמורים לעשות כגון – ללחוץ על קישור, להיכנס לאתר מזוייף, לתת את הססמא. 
ההאקרים משתמשים בשביל זה בשלל רגשות, בהפחדה (אני יודע היכן אתם גרים, אם לא תשלמו לי, אני אגיע לביתכם ואדביק אתכם בקורונה), סקרנות (נמצא חיסון לקורונה, היכנסו לרשימת המתנה דרך הקישור הזה…), העצמה, תשוקה לזכות בפרס (זכיתם ב7 מליון שקל בירושה ממלחמת העולם השניה) ועוד.
הפורצים גם משתמשים בזהויות אמיתיות שעליהם הם חקרו ובונים בעזרת המחקר שלהם אמינות על מנת לשכנע את "הקורבן" שהם אכן מי שהם מתחזים אליו. 

מיי הדגישה שאין צורך לפחד וכי הרשת והאינטרנט אלו כלים מופלאים, רק חשוב לשים לב לשלושת הצעדים הבאים. 
  1. חושבים לפני שמקליקים – לא ללחוץ (להקליק) באופן ישיר על קישורים שמעוררים חשד או הודעות לא מוכרות. לחשוב לפני כן האם זה אמיתי? האם מנסים לעשות עלי מניפולציה? חשוב לזכור שמאוד קל לזייף תמונות ואתרים של חברות מוכרות.
  2. חושבים לפני שמשתפים – מה שעולה לרשת נשאר ברשת. אין דרך באמת להוריד את זה מהרשת. לכן לפני שאתם מעלים תמונה  מביכה, חשבו פעמיים. גם אם תמחקו לאחר מכן את התמונה, היא עלולה להישאר במקומות אחרים.
  3. חושבים מראש ומגבים – אם המידע שלנו מגובה, נוכל להגן על עצמנו מהרבה מתקפות וכמובן המידע שלנו לא ישמש כבן ערובה ביד פורצים והאקרים. יש מספר דרכים לגבות, כגון כונן פיזי חיצוני או גיבוי ברשת.

 

רעיונות נוספים שיכולים לעזור

  1. אפשר להחזיק כרטיס אשראי נפרד לרכישות מהרשת – כך למען הסדר הטוב כדי שנוכל לעקוב אחר הרכישות ולזהות פעילות חריגה. 
  2. מומלץ להגן על הסמארטפון שלנו עם סיסמא, אם איבדנו את הטלפון למשל, יכול להיות שיש לנו בו פרטי אשראי או גישה לדברים שיכולים לשמש תוקפים.
  3. לבחור ססמאות קשות יותר לזיהוי – לא דברים שאפשר לנחש עלינו, לא הטלפון, לא שם נעורים אלא דברים פחות צפויים. 
 
לסיכום, הרשת היא כלי נהדר, השתמשו בו בתבונה, ללא חשש, אך בזהירות הראויה 😊

זהו, סיימתם, כל הכבוד! אנחנו גאים בכם.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף בוואטסאפ
שיתוף ב facebook
שיתוף בפייסבוק

עקבו אחרינו בפייסבוק

עשו לנו "לייק" 👍 וקבלו הודעות על שיעורים חדשים, עדכונים על שידורים חיים ועוד דרך עמוד הפייסבוק שלנו.